Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej położone jest w Gdańsku, nad Motławą, blisko historycznego centrum miasta. Muzeum zostało otwarte dla zwiedzających 23 marca 2017 r.
Wystawa główna muzeum, zajmuje powierzchnię około 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. Aby się do niej dostać musimy zjechać 3 piętra windą w dół. Całość została podzielona na 18 sekcji tematycznych. Całość wystawy jest mocno „nafaszerowana” elektroniką, co w moich oczach bardziej czyni ją multimedialnym centrum, niż typowym muzeum z historycznymi eksponatami. Na terenie obiektu znajduje się około 240 stanowisk multimedialnych, dzięki którym zwiedzający mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej. Oprócz tego, oczywiście wystawa główna oferuje ponad 2 tys. eksponatów z epoki.


  znajdź na mapie

dsc_0311

Punkt widokowy w Dolinie Szwabego w Oliwie

Okazuje się, że jestem typową osobą która może przypisać sobie powiedzenie:”Cudze chwalicie, swojego nie znacie” 🙂 W związku z tym postanowiłam, to zmienić i nadrobić zaległości ze zwiedzania najbliższych sobie okolic.
Zaczęłam od niedawno udostępnionego punktu widokowego w Dolinie Szwabego w Gdańsku Oliwie. Jest to jeden z punktów większego projektu stworzonego pod hasłem „Spojrzenie na Gdańsk”, który został zainaugurowany w październiku 2016 roku. Jego celem jest zarówno odtworzenie historycznych, jak i stworzenie zupełnie nowych punktów widokowych, z których rozpościera się widok na miasto oraz Zatokę Gdańską.
Punkt widokowy w Oliwie, miał przede wszystkim na celu pokazanie jedynej do dziś zachowanej osi widokowej z Dworów Oliwskich w kierunku morza.
Punkt widokowy znajduje się ok. 200 m od Hotelu Dwór Oliwski. Prowadzi do niego leśna ścieżka rozpoczynająca się przy ul. Droga Marnych Mostów, na przeciwko domków działkowych. Szczerze powiem, że na razie bardzo trudno ją znaleźć. Mam nadzieję, że to się niedługo zmieni i zostaną tam ustawione jakieś kierunkowskazy.


  znajdź na mapie

dsc_0002

Dodaj komentarz