Kołobrzeg – miasto w północno-zachodniej Polsce, w północnej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie kołobrzeskim, położone na Pomorzu Zachodnim, u ujścia rzeki Parsęty, nad Morzem Bałtyckim.

Latarnia morska

Po raz pierwszy światło kołobrzeskiej latarni zapalono w 1666 r. Ogień pojawiał się na niej tylko wtedy, gdy jakiś statek zbliżał się do portu. Ponieważ miasto było szczególnie narażone na napady morskich rabusiów, u ujścia Parsęty do morza zbudowano warownię, która broniła portu. W 1899 r. obok kołobrzeskiej twierdzy powstała stacja pilotów z 25-metrową wieżą latarni. Czerwone charakterystyczne światło miało wówczas zasięg około 8 mil morskich. W 1909 r. kołobrzeską latarnię przebudowano, nadając jej nową masywną sylwetkę. W marcu 1945 r. wysadzili ją wycofujący się Niemcy. Latarnię odbudowano w nowym miejscu, na platformie starego fortu. Ponieważ do zaprawy użyto piasku z plaży, na wewnętrznym tynku wieży widać dziś potężne wykwity solne. W 1981 r. przeprowadzono kapitalny remont, przystosowując obiekt do potrzeb licznie odwiedzających go turystów.
Warto wiedzieć, że kołobrzeska latarnia znalazła się w herbie pochodzącej z Pomorza rodziny Kolbergów, którym szlachectwo nadano w okresie istnienia Królestwa Polskiego w 1829 r. Najsłynniejszy polski etnograf, Oskar Kolberg, wbrew Niemcom przypisującym mu germańskie pochodzenie, swoje słowiańskie korzenie wywodził właśnie od Kołobrzegu, który po niemiecku nazywał się Kolberg.
Źródło opisu: polskaniezwykla.pl


  znajdź na mapie

20160610_141101

Pomnik rybaka i rybaczki

Przy ulicy Szyprów znajduje się wiele straganów z surowymi i wędzonymi rybami, a pośród nich na niewielkim skwerku, 28 listopada 2013 roku odsłonięto pomnik rybaka i rybaczki. Rzeźbę zaprojektował i wykonał artysta Romuald Wiśniewski. Z jednej strony widzimy stojącego mężczyznę w stroju rybackim, a z drugiej strony kobietę siedzącą na skrzynce. Między nimi rozpościera się sieć rybacka, na której można usiąść.


  znajdź na mapie

20160610_134335

Kolegiata Kołobrzeska

Budowa Kolegiaty pw. NMP rozpoczęła się w 2. połowie XIII w. Później była wielokrotnie rozbudowywana i upiększana. Od momentu powstania diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w 1972 r., kołobrzeska kolegiata pełni funkcję konkatedry. W 1986 r. papież Jan Paweł II podniósł kołobrzeską konkatedrę do godności bazyliki mniejszej. Ze względu na fakt, że Kolegiata mieści w sobie wiele wspaniałych rzeźb i obrazów, dlatego warto ją zobaczyć w asyście przewodnika.


  znajdź na mapie

20160610_115714

Pomnik Milenijny

Tuż obok Kolegiaty Kołobrzeskiej znajduje się wspaniały pomnik, noszący miano Milenijnego. Dzieło przypomina o wydarzeniach, jakie miały miejsce 1000 lat temu, i w wyniku których – powstało między innymi biskupstwo w Kołobrzegu.


  znajdź na mapie

20160610_132013

Dodaj komentarz