Palma – stolica Majorki

By mapik27

Palma de Mallorca – to stolica i największe miasto Balearów oraz wyspy Majorka. Jego powierzchnia, to 913 km². Jest jednym z największych ośrodków turystycznych świata, a jego lotnisko jednym z najbardziej ruchliwych w Europie.

Castell de Bellver

Castell de Bellver, czyli Zamek Bellver – to jeden z najładniejszych i najciekawszych gotyckich zamków w Europie. Znajduje się on w odległości około 3 km na południowy zachód od stolicy wyspy. Zamek położony jest na wzgórzu, niedaleko wejścia do portu, skąd roztacza się malownicza panorama Palmy. Budowla dotrwała do naszych czasów praktycznie w nienaruszonym stanie. Została wzniesiona w XIV wieku, w latach 1300-1314 z rozkazu Jakuba II, króla Majorki. Zamek spełniał dwie podstawowe funkcje – pierwszą była ochrona dostępu do zatoki i miasta, a drugą – funkcja mieszkalna, dla rodziny królewskiej.
Zamek uważany jest za architektoniczną perłę Majorki. Budowla ma kształt koła i otoczona jest fosą. Z grubego muru wyrastają trzy półokrągłe wieże, a czwarta, znacznie większa stoi w odległości 7 m od głównego korpusu zamku.


  znajdź na mapie

dsc_0458

Katedra La Seu

Katedra jest jednym z najbardziej znanych gotyckich zabytków stolicy Majorki.
Wzniesiona jest na wzgórzu, w miejscu, w którym jeszcze w 1229 roku stał meczet. Opierając się na lokalnych legendach, jej budowa była podziękowaniem Jakuba I za ocalenie życia, podczas jednego z rejsów, kiedy jego statek dopadła straszna burza. Obiecał on wtedy siłom wyższym, że jeżeli przeżyje, zbuduje ogromny kościół na cześć Matki Boskiej. Przeżył i słowa dotrzymał. Budowę rozpoczęto na początku 1230 roku. Proces trwał ponad 400 lat.
Katedra ma powierzchnię aż 6,6 tysięcy m², 121 m długości, 55 m wysokości i 44 m wysokości. Nawa główna jest ozdobiona przepiękną rozetą nad ołtarzem o powierzchni 90 m² i średnicy 12 metrów. Składa się z 1236 kawałków kolorowego szkła. To jedna z największych rozet na świecie. W okolicy katedry możemy zwiedzić labirynt wąskich, uroczych uliczek – które stanowią centrum tutejszej starówki. Po tych uliczkach można spacerować długimi godzinami, podziwiając renesansowe rezydencje i barokowe czy gotyckie kościoły.


  znajdź na mapie

dsc_0476

Pałac Królewski La Almudaina

Tuż obok katedry La Seu, znajduje się Pałac Królewski La Almudaina. Został on zbudowany w 1281 roku, i jego głównym zadaniem była ochrona miasta Palma de Mallorca. W czasach Jakuba II przebudowano go na styl gotycki, z zachowaniem niektórych elementów architektury islamskiej, np. mauretańskich łuków.
Niedaleko Pałacu znajduje się kaplica królewska Capella de Santa Ana, wybudowana również w stylu gotyckim. Kaplica posiada romański portal, który jest prawdziwą perełką tego stylu architektonicznego.
W obrębie Pałacu, podziwiać możemy również ogrody S’Hort del Rei, które tworzą dogodne miejsce na miły relaks. Znajdziemy w nich między innymi, pomnik hondero, czyli balearskiego procarza. Ogrody przebudowano w latach 60. XX w., wyburzając wiele domów. Popularnym punktem orientacyjnym w tej okolicy jest rzeźba Jajo – Joana Miró, katalońskiego malarza, rzeźbiarza i ceramika. Według lokalnych legend, wszyscy którzy chcą mieć dziecko, muszą jej koniecznie dotknąć, ponieważ zapewnia wyjątkową płodność 🙂


  znajdź na mapie

dsc_0477

Ratusz Ajuntament de Palma

W samym centrum Palmy de Mallorca, znajduje się piękny plac – Plaza de Cort. Plac zawdzięcza swoją nazwę temu, iż niegdyś odbywały się tutaj zebrania miejskiego sądu.
Przy Placa Cort szczególną uwagę przykuwa, ciekawy budynek ratusza – Ajuntament de Palma pochodzący z XVI wieku. W centralnej części ratusza, dominuje zegar z 1368 roku, jeden z najstarszych tego typu w Hiszpanii. Jednak dla mnie najciekawszym elementem budynku jest potężny dach, wsparty na rzeźbionych belkach z figurami kariatyd i atlasów. Parter budynku jest udostępniony dla zwiedzających.
Na przeciwko ratusza, znajduje się obiekt również warty uwagi – ponad 600-letnie drzewo oliwne. Zostało one przywiezione z posiadłości w Pollenca i przesadzone w miejsce docelowe w 1999 roku, jako symbol pokoju i więzi z miejscem pochodzenia. Drzewo oprócz swojego sędziwego wieku, ma również imponujące wymiary – 7 m średnicy oraz około 3 m wysokości. I co najważniejsze – nadal owocuje i pod koniec listopada, co roku można zobaczyć nowe oliwki.


  znajdź na mapie

dsc_0518

Passeig des Born

Podczas spaceru po Palmie nie można pominąć alei – Passeig des Born, łączącej dwa place – Placa Rei Joan Caries z Placa de la Reina. Na przeciwległych krańcach alei znajdują się posągi sfinksów – po dwa z każdej strony. Zadrzewiony przepięknymi platanami, spacerowy bulwar, otoczony jest starymi, klimatycznymi budynkami. Wzdłuż Passeig des Born, usytuowane są najdroższe markowe butiki, bary i kafejki – czyniąc go jednym z najbardziej ruchliwych miejsc handlowych w mieście.


  znajdź na mapie

dsc_0534a

Pomnik dla Joan-a Alcover

Na wcześniej wspomnianym Plaza de la Reina znajduje się bardzo ciekawe miejsce, warte uwagi – a często niedoceniane przez mieszkańców. Jest to swoistego rodzaju mały park, oaza z fontanną i uroczą rzeźbą poświęconą katalońskiemu prawnikowi, politykowi i poecie – Joan-owi Alcover. Był postacią bardzo zasłużoną dla ludności katalońskiej. Na znak wdzięczności dla poety, Rada Miejska Palmy, poinformowała go, że zamierza wznieść pomnik poświęcony jego osobie. Kiedy Alcover dowiedział się o tym, kategorycznie sprzeciwił się temu pomysłowi. Projekt został jednak zrealizowany, z pełnym popraciem mieszkańców Majorki, którzy pomogli w pokryciu kosztów dzięki darowiznom. Pomnik, który stanowi hołd dla wiersza „La Serra”, posiada fontannę zaprojektowaną przez architekta Guillem Forteza, z rzeźbą z brązu nad nią, autorstwa Esteve Monegal, która reprezentuje postać kobiecą z wiersza. Praca nad pomnikiem, trwała niestety dłużej niż przewidywano i Alcover nie dożył odsłonięcia dzieła, wzniesionego na jego cześć.


  znajdź na mapie

dsc_0535a

Dodaj komentarz