Porto Cristo

We wschodniej części wyspy Majorka leży kameralne, przyjazne i turystyczne miasteczko, wykorzystujące doskonałe położenie na końcu osłoniętej, zacisznej zatoczki – Porto Cristo, czyli Port Chrystusa. Znajduje się tu naturalny port rybacki oraz tętniąca życiem marina.
Istnieją 2 legendy w jaki sposób miasteczko otrzymało swoją nazwę. Według pierwszej około roku 1260, w czasie podboju wyspy przez Chrześcijan, na brzeg Porto Cristo została zniesiona łódź rybacka, na której znajdował się krucyfiks. Druga legenda głosi, że dwa woły niosące do Palmy, ikonę Chrystusa zatrzymały się tutaj i nie chciały już ruszyć w dalszą drogę, wobec tego ikona pozostała, a miasto na jej cześć zostało nazwane Portem Chrystusa.
Sercem miasta jest pasaż Passeig de la Sirena. Pasaż nosi nazwę od charakterystycznego pomnika syreny, który warto odwiedzić. Tutaj odbywa się targ, imprezy kulturalne i koncerty. W okolicy pasażu i prowadzącej wzdłuż wybrzeża ulicy Carrer Bordils skupiło się najwięcej restauracji, kawiarni i sklepów z pamiątkami.


  znajdź na mapie

dsc_0297

Jaskinie Smocze

W Porto Cristo, znajduje się ogromna ilość niesamowitych jaskiń oraz przestrzeni podziemnych. Jednak największą popularnością cieszą się zdecydowanie Cuevas del Drach – czyli Jaskinie Smocze, o długości 2,5 km. W jaskiniach znajduje się jedno z największych na świecie podziemnych jezior, długie na prawie 200 m i szerokie na 30 m.
Wycieczka rozpoczyna się od zejścia 25 metrów pod ziemię, następnie przechodzi się do Sali, w której stalaktyty i stalagmity rożnego rodzaju, kształtują zaskakująco piękny krajobraz. W czasie zwiedzania można przepłynąć niewielki odcinek, łodziami po podziemnym jeziorze i wysłuchać koncertu muzyki klasycznej na żywo.


  znajdź na mapie

dsc_0380

Torre del Serral dels Falcons

W Porto Christo, na południowym brzegu zatoki, w 1577 roku została wybudowana wieża obserwacyjna i obronna – Torre del Serral dels Falcons, czyli Wieża Sokołów. Jej zadaniem, było ostrzeganie mieszkańców i oddziałów wojskowych o dostrzeżonych podejrzanych okrętach.
Torre del Serral dels Falcons stoi ona na cyplu nad Cuevas del Drach, co dawało doskonałą widoczność z pozostałymi wieżami wchodzącymi w skład systemu obronnego Majorki. Zadaniem strażników wież, było rozpalanie ognia, gdy nieprzyjacielskie jednostki morskie zostały dostrzeżone. Każde na krótko rozpalone ognisko reprezentowało jeden dostrzeżony okręt, ale jeżeli paliło się przez około kwadrans, oznaczało 10 okrętów. Następnie kolejne wieże przekazywały sobie ten sygnał wokół wyspy, aż docierał on do Wieży Anioła w pałacu Almudaina w Palmie.
Wejście do wieży, znajdowało się na wysokości 4 m, co doskonale zabezpieczało strażników przed nieproszonymi gośćmi z zewnątrz. Wewnątrz obiektu znajdowało się miejsce do spania, mała kuchnia i magazyn wody.
Dziś Torre del Serral dels Falcons stanowi wspaniałą atrakcję, a dodatkowo wokół niej, można podziwiać zachwycające widoki.


  znajdź na mapie

2150008

Dodaj komentarz