Sierakowice – duża wieś w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Sierakowice, położona na Pojezierzu Kaszubskim, na zachodnim obrzeżu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

Ołtarz papieski

Ołtarz powstał z okazji VI pielgrzymki do Polski papierza Jana Pawła II, 6 czerwca 1999 r. Jest to najpiękniejszy ołtarz z wzniesionych w czasie wszystkich wizyt Ojca Świętego w Polsce. Zaprojektował je artysta z Sierakowic, Jarosław Wójcik, a projekt zrealizowali sierakowiccy rzemieślnicy. W ciągu 3 miesięcy powstała cała konstrukcja, w tym zadaszenie w formie sieci, pozornie unoszonej przez dwa łabędzie, wzbijające się na wysokość aż 20 metrów.


  znajdź na mapie

20160605_121349

Parafia Św. Marcina

Tuż obok parku Ośmiu Błogosławieństw w centrum wsi, znajduje się kościół św. Marcina, gdzie obecnie trwają prace przy rozbudowie. Zabytkowa część starego kościoła została przeniesiona do ogrodu parafialnego i tam odbudowana. Ponieważ przebudowa z początku XX wieku spowodowała rozbiórkę ściany frontowej, razem z wieżą tej XVIII-wiecznej świątyni, na nowym miejscu dokonano ich rekonstrukcji.
Przed kościołem można również podziawiać pomnik ks. Bernarda Sychty. Był to wybitny kapłan, etnograf, językoznawca, psycholog, malarz i poeta. Żył w latach 1907-1982. Urodził się w Puzdrowie pod Sierakowicami, a w 1932 roku przyjął święcenia kapłańskie.


  znajdź na mapie

20160605_121233

Dodaj komentarz