Toruń to miasto w województwie kujawsko-pomorskim. Prawobrzeżna część miasta leży na Pomorzu, a lewobrzeżna część położona jest na Kujawach. Miasto leży nad Wisłą i Drwęcą. Toruń jest jednym z najstarszych miast Polski. Prawa miejskie uzyskał w 1233 roku. Miasto jest dużym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, naukowym, akademickim oraz turystycznym.

Panorama starego miasta

Na lewym brzegu Wisły od strony ulicy Majdany, tuż nad brzegiem rzeki, jest mała przystań dla łodzi i taras widokowy, z którego rozpościera się panorama Starego Miasta i Bulwaru Filadelfijskiego. Panoramę ograniczają dwa mosty, po lewej most Piłsudskiego, a po prawej kolejowy.


  znajdź na mapie

20160910_123151

Teatr Baj Pomorski

Teatr Baj Pomorski mieści się przy ul. Piernikarskiej 9 w Toruniu. Założony został w 1946 roku, a w latach 2005-2006 przeszedł kompletną modernizację finansowaną ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa. Bez wahania można stwierdzić, że w chwili obecnej jest to jeden z najciekawszych architektonicznie i najbardziej nowoczesnych budynków teatralnych w Polsce. Obiekt w 2005 r. otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Torunia jako Najciekawszego Obiektu Roku. Budynek posiada wyjątkowy front w kształcie wielkiej, drewnianej szafy, z płaskorzeźbami bajkowych postaci oraz ogromny, oszklony zegar z wahadłem.


  znajdź na mapie

20160910_132838

Muzeum Toruńskiego Piernika

Przy ul. Strumykowej 4 mieści się nowy oddział Muzeum Toruńskiego Piernika. Obiekt otwarty został w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników należącej do rodziny Weese. Ekspozycje przedstawiające architekturę, wnętrza i wyposażenie dawnego budynku przemysłowego, przygotowano na powierzchni ponad 1200 m2. Wystawa podzielona jest na trzy działy tematyczne: „Piernikowe korzenie – od formy do pieca”, „Zmysłowy świat piernika” i „Piernik w salonie, kuchni, sklepie i klubie”. Oprócz zwiedzania muzeum oferuje oryginalne warsztaty, gdzie każdy zwiedzający ma możliwość upieczenia swojego pamiątkowego piernika z oryginalnego ciasta.


  znajdź na mapie

20160910_133610

Krzywa Wieża

Jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Torunia jest Krzywa Wieża. Wieża została wybudowana w XIV w. jako prosta, 15-metrowa baszta wtopiona w system murów obronnych. Już w średniowieczu z piaszczystego podłoża, na którym baszta została ustawiona, pod wpływem jej ciężaru osunęły się piaski, powodując równocześnie pochylanie się wieży do momentu, aż oparła się ona na gruncie bardziej trwałym.
W XVIII w. wieża straciła znaczenie obronne. Wybudowano wówczas ścianę od strony miasta i wyrównano stropy. Krzywa Wieża stała się więzieniem, a następnie budynkiem mieszkalnym. Na skutek niestabilności gruntu odchylenie wieży mierzone od pionu wynosi około 146 cm. Obecnie w budynku znajduje się kawiarnia i kiosk z pamiątkami.
Z Krzywą Wieżą związana jest pewna legenda. W toruńskim zamku mieszkało 12 Krzyżaków. Wśród nich jeden był szczególnie urodziwy. Podczas spaceru po mieście zakochał się od pierwszego wejrzenia w pewnej toruniance. Zapomniał, że jest zakonnikiem i często spotykał się z mieszczką w staromiejskich zaułkach. Gdy zostali zauważeni przez mieszkańców, po Toruniu szybko rozeszła się plotka o ich romansie. Oboje kochankowie zostali ukarani. Sąd toruński skazał dziewczynę na 25 batów wymierzonych jej przy Bramie św. Jakuba na Nowym Mieście. Z kolei przełożony Krzyżaka nakazał mu wybudowanie wieży obronnej, która byłaby odchylona od pionu tak, jak jego życie odchylone było od reguły zakonnej. Rycerz wybudował Krzywą Wieżę, odchyloną od pionu o 1,4 m. Do dziś przypomina nam ona o niegodnym występku rycerza-zakonnika. Jest niejako symbolem grzechu.

Źródło opisu: polskaniezwykla.pl


  znajdź na mapie

20160910_171512

Pomnik Toruńskiej Piernikarki

Piernikarka stoi u zbiegu ulicy Małe Garbary z Królowej Jadwigi. Jest to pomnik autorstwa Tadeusza Porębskiego, wykonany z mosiądzu, który obecnie w całości pokryty jest zielonkawą patyną. Rzeźba ma upamiętniać największą toruńską piernikarnię, którą Gustaw Weese otworzył w 1751 r. w kamienicy przy Małych Garbarach.


  znajdź na mapie

20160910_140127

Smok Toruński

Podobnie jak Kraków, również Toruń ma swojego smoka. Figurkę ceramicznego smoka wykonał toruński artysta Dariusz Przewięźlikowski. Została ona ustawiona w rejonie, w którym według legendy 13 sierpnia 1746 r mistrz ciesielski Johann Hieronimi oraz Katharina Storchin – żona żołnierza- zeznali, że widzieli prawdziwego smoka. Stwór ten miał ok 2 m długości oraz błyszczący ogon. Pojawił się dwukrotnie na jednej z ulic nad Strugą Toruńską i odleciał nad Zamek Krzyżacki.


  znajdź na mapie

20160910_135616

Ruiny gotyckiego Zamku Krzyżackiego w Toruniu

Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu są pozostałościami po pierwszej i jednocześnie najstarszej warowni krzyżackiej na terenie Ziemi Chełmińskiej. Dlatego rozplanowanie zamku toruńskiego (na narysie podkowy) jest inne od typowych zamków krzyżackich na planie czworoboku. Teren zamku o powierzchni ok. 1,9 ha jest jedną z trzech części toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wybudowany w Toruniu zamek był bazą wypadową do podboju Prusów i tworzenia na ich terenie potężnego państwa zakonnego.
Komturski zamek, którego budowę rozpoczęto po połowie XIII wieku, składał się z zamku głównego, międzymurza i przedzamczy (północnego, górnego i dolnego).
Zamek został zdobyty w lutym 1454 r. przez mieszczan Starego Miasta Torunia, co było fizycznym rozpoczęciem polsko-krzyżackiej wojny trzynastoletniej. Wkrótce został rozebrany decyzją toruńskiej Rady miejskiej, aby uniezależnić się od przyszłej władzy zwierzchniej (jakiejkolwiek – polskiej czy krzyżackiej) i uniemożliwić jej utrzymywania w mieście załogi wojskowej.
Odkopane spod gruzu, uporządkowane i zabezpieczone (w 1966 roku z okazji 500. rocznicy zawarcia drugiego pokoju toruńskiego i 1000-lecia państwa polskiego), w formie trwałej ruiny, fragmenty zamku pełnią dziś rolę pomnika upamiętniającego zwycięską wojnę z Zakonem i powrót Torunia do Polski.

Źródło opisu: turystyka.torun.pl


  znajdź na mapie

20160910_165605

Brama Mostowa

Brama Mostawa została wybudowana w 1432 r. i dawniej nosiła miano Przewoźnej lub Promowej. Obecną nazwę zawdzięcza swojemu położeniu w pobliżu przeprawy przez Wisłę w latach 1497-1500. Najbardziej charakterystycznymi cechami budowli są blankowania, czyli zębate zwieńczenie muru oraz zaokrąglone kształty. W znacznym stopniu ułatwiały one skuteczną obronę przed ogniem artyleryjskim.


  znajdź na mapie

20160910_170707

Pomnik Kargula i Pawlaka

Bohaterowie popularnej filmowej trylogii: „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”, mają w Toruniu swój pomnik. Postacie naturalnej wielkości przedstawiające Kargula i Pawlaka wykonane z brązu, stoją przed Cinema City, przy ul. Czerwona Droga. Autorem pomnika jest toruński artysta Zbigniew Mikielewicz, a jego odsłonięcia w lutym 2006 roku dokonał Jan Pietrzak.

Źródło opisu: polskaniezwykla.pl


  znajdź na mapie

20160910_150328

Dodaj komentarz