Stężyca – wzgórza i jeziora

By mapik27

Stężyca – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim. Gmina jest gminą dwujęzyczną – według danych pochodzących z ostatniego spisu powszechnego, ponad 40% ludności gminy, posługuje się językiem kaszubskim.

Wzgórze Wierzyca

Wieżyca to najwyższe wzgórze pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich o wysokości 329 m n.p.m., położone w gminie Stężyca.
Wzniesienie porasta wspaniały, ponad 100-letni las bukowy. Na szczycie Wieżycy znajduje się 30-metrowa Kaszubska Wieża Widokowa im. Jana Pawła II. Jej ostatnia platforma znajduje się powyżej poziomu drzew, a dzięki temu można podziwiać wspaniałe widoki, ukazujące lasy, doliny i kaszubskie jeziora. Ponoć przy bezchmurnej pogodzie i klarownym powietrzu można stąd dostrzec na horyzoncie Mierzeję Helską.


  znajdź na mapie

20140907_144319

Jezioro Ostrzyckie

Oprócz wieży widokowej, na terenie gminy Stężyca – niewątpliwie wartym uwagi jest również imponujące jezioro Ostrzyckie. Jest to typowe przepływowe jezioro rynnowe. Położone jest w najatrakcyjniejszej części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego u podnóża Wieżycy i stanowi część szlaku wodnego „Kółko Raduńskie”. Jezioro praktycznie z każdej strony otoczone jest wzgórzami. Linia brzegowa osiąga długość 20 km. Ogólna powierzchnia to: 309 ha, długość: 7 km, szerokość: 0,8 km, a maksymalna głębokość to: 21 m. Głównymi miejscowościami nadbrzeżnymi są: Brodnica Dolna, Kolano, Krzeszna oraz Ostrzyce – gdzie znajduje się molo i kilka niewielkich, ale uroczych plażyczek. W sezonie, po jeziorze Ostrzyckim kursują bardzo różne jednostki pływające, statki wycieczkowe, żaglówki, kajaki i rowery wodne o oryginalnych kształtach. Jest to wymarzone miejsce na rodzinną rekreację.


  znajdź na mapie

dsc_0078

Dodaj komentarz